środa, 6 kwietnia 2016

Pilot wycieczek - bardzo potrzebny w czasie wycieczki


Uczestnicząc w wycieczce zorganizowanej spotykamy się z osobą pilota, tj. osobą wykonującą określone zadania na rzecz uczestników wycieczki, a będącą przedstawicielem biura podróży. Zazwyczaj jest tak, że biura podróży posiadają stale współpracujących pilotów, dla których praca z turystami to również dzielenie się pasją i radością z odkrywania nowych miejsc.

Praca pilota wycieczek jest ciężka (przykładem tu może być praca na tzw. wahadłach, o której ostatnio przeczytałam tu: pilot wycieczek na wahadłach) i nie polega tylko na opowiadaniu różnorakich historii w autokarze. Owszem - zawodowiec powinien wprowadzić w temat wycieczki (zwłaszcza jeśli jest dość oczytanym człowiekiem i uważa się za specjalistę w danym kierunku) ale nie powinien wycieczki zamieniać w wykład - nawet najbardziej wytrwały słuchacz poczułby zmęczenie tak skomasowaną ilością wiadomości. 

Dobry pilot wycieczek nie pozwala sobie na to, by zamęczyć turystów, nie mówi non stop, obserwuje natomiast reakcje grupy, zwłaszcza te, na które mają wpływ niedogodności  związane z podróżowanie autokarem

Pilot wycieczek jest także partnerem kierowcy/kierowców. To on pomaga kierowcom w orientowaniu się w trasie (nie każdy autokar wyposażony jest w system nawigacji GPS, a jeśli nawet takowy istnieje, nie zawsze dokładnie odwzorowuje rzeczywistość – dzieje się tak np. w ścisłych centrach miast, gdzie jest dużo ulic jednokierunkowych, czy też w krajach, gdzie systemy nawigacji dopiero  raczkują – Ukraina, Rosja, Białoruś).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz